Themes - Twenty Fourteen - en to ru translation catalogue (126 entries)

en: % Comments
ru: Комментарии (%)

en: %d Article | %d Articles
ru[0]: %d статья
ru[1]: %d статьи
ru[2]: %d статей

en: &larr; Older Comments
ru: &larr; Предыдущие комментарии

en: &larr; Previous
ru: &larr; Предыдущее

en: 1 Comment
ru: 1 комментарий

en: <span class="meta-nav">Next Post</span>%title
ru: <span class="meta-nav">Следующая запись</span>%title

en: <span class="meta-nav">Previous Post</span>%title
ru: <span class="meta-nav">Предыдущая запись</span>%title

en: <span class="meta-nav">Published In</span>%title
ru: <span class="meta-nav">Опубликовано в</span>%title

en: A person standing in front of a lake
ru: Человек на фоне озера

en: About
ru: О нас

en: Additional sidebar that appears on the right.
ru: Дополнительная боковая колонка справа.

en: All posts by %s
ru: Все записи автора %s

en: Appears in the footer section of the site.
ru: Отображается в нижней части сайта.

en: Archives
ru: Архивы

en: Asides
ru: Заметки

en: Audio
ru: Аудио

en: Background may only be visible on wide screens.
ru: Фон может отображаться только на широком экране.

en: Black
ru: Черная

en: Bridge
ru: Мост

en: Category Archives: %s
ru: Архив рубрики: %s

en: Clouds
ru: Облака

en: Comment navigation
ru: Навигация по комментариям

en: Comments are closed.
ru: Комментарии закрыты.

en: Contact
ru: Контакты

en: Content Sidebar
ru: Колонка содержимого

en: Continue reading %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>
ru: Читать далее %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Continue reading <span class="meta-nav">&rarr;</span>
ru: Читать далее <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Contributor Page
ru: Страница участников

en: Daily Archives: %s
ru: Архив за день: %s

en: Dark Gray
ru: Темно-серая

en: Display Site Title &amp; Tagline
ru: Отображать название и описание

en: Don&rsquo;t display tag on front end.
ru: Не отображать метку на сайте.

en: Don’t hesitate to reach out.
ru: Не стесняйтесь обращаться.

en: Edit
ru: Изменить

en: Enhance your site design by using <a href="%s">Featured Images</a> for posts you&rsquo;d like to stand out (also known as post thumbnails). This allows you to associate an image with your post without inserting it. Twenty Fourteen uses featured images for posts and pages&mdash;above the title&mdash;and in the Featured Content area on the home page.
ru: Улучшите дизайн вашего сайта с помощью <a href="%s">миниатюр записей</a>. Эта функция позволяет связать изображение с записью, не вставляя его. Тема Twenty Fourteen использует миниатюры для записей и страниц (над заголовком), а также в разделе &laquo;Избранное содержимое&raquo; на главной.

en: Featured Content
ru: Избранное содержимое

en: Footer Widget Area
ru: Область подвала

en: For an in-depth tutorial, and more tips and tricks, visit the <a href="%s">Twenty Fourteen documentation</a>.
ru: Подробные инструкции и дополнительную информацию можно найти в <a href="%s">документации Twenty Fourteen</a>.

en: Full Width Page
ru: Страница на всю ширину

en: GET IN TOUCH
ru: СВЯЗАТЬСЯ

en: GOT A QUESTION?
ru: ЕСТЬ ВОПРОСЫ?

en: Galleries
ru: Галереи

en: Green
ru: Зеленая

en: Grid
ru: Сетка

en: Hello, my name is Joan. I am passionate about writing, travel, and photography.
ru: Здравствуйте, меня зовут Джоан. Увлекаюсь писательством, путешествиями и фотографией.

en: Here are some photos from my all-time favorite destinations.
ru: Вот несколько фотографий из моих самых любимых мест.

en: Images
ru: Изображения

en: In 2012, I expanded my travels to Europe. I spent time in Poland, Germany, Italy, France, and Spain.
ru: В 2012 году я расширила свои путешествия по Европе. Я провела время в Польше, Германии, Италии, Франции и Испании.

en: In 2014, our default theme lets you create a responsive magazine website with a sleek, modern design. Feature your favorite homepage content in either a grid or a slider. Use the three widget areas to customize your website, and change your content's layout with a full-width page template and a contributor page to show off your authors. Creating a magazine website with WordPress has never been easier.
ru: В 2014 году наша тема по умолчанию позволит вам создать адаптивный журнальный сайт с современным дизайном. Отобразите на главной свои любимые записи в виде сетки или слайдера. Используйте три области для виджетов, чтобы настроить свой сайт. Попробуйте также изменить представление содержимого с помощью шаблона страницы на всю ширину и создайте страницу участников, чтобы показать авторов сайта. Создать журнальный сайт на WordPress стало проще, чем когда-либо.

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
ru: По данному адресу ничего не найдено. Попробуйте воспользоваться поиском.

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
ru: Запрошенную информацию найти не удалось. Возможно, будет полезен поиск по сайту.

en: I’ve traveled to over 60 countries, and have made many friends along the way. I created this website to keep track of the memories I’ve made in my years of traveling.
ru: Я побывала в более чем 60 странах и по пути завела много друзей. Я создала этот веб-сайт, чтобы отслеживать воспоминания, которые у меня остались за годы путешествий.

[ctx: Lato font: on or off]
en: on
ru: off

en: Layout
ru: Разметка

en: Leave a comment
ru: Оставить комментарий

en: Light Gray
ru: Светло-серая

en: Links
ru: Ссылки

en: List
ru: Список

en: Main sidebar that appears on the left.
ru: Основная боковая колонка слева.

en: May only be visible on wide screens.
ru: Может отображаться только на широком экране.

en: Medium Gray
ru: Средне-серая

en: Monthly Archives: %s
ru: Архив за месяц: %s

en: More asides
ru: Другие заметки

en: More audio
ru: Другие аудио

en: More galleries
ru: Другие галереи

en: More images
ru: Другие изображения

en: More links
ru: Другие ссылки

en: More quotes
ru: Другие цитаты

en: More videos
ru: Другие видео

en: My first year of traveling. I visited China, Thailand, Japan, and India.
ru: Мой первый год путешествий. Я посетила Китай, Таиланд, Японию и Индию.

en: Newer Comments &rarr;
ru: Следующие комментарии &rarr;

en: Next
ru: Далее

en: Next &rarr;
ru: Следующее &rarr;

en: Next Image
ru: Следующее изображение

en: Not Found
ru: Не найдено

en: Nothing Found
ru: Ничего не найдено

en: Number of posts to show:
ru: Количество записей:

en: Page %s
ru: Страница %s

en: Pages:
ru: Страниц:

en: Photo of a bridge
ru: Фото моста

en: Photo of a cloudy mountain
ru: Фото горы в облаках

en: Photo of a streetscape
ru: Фото уличного пейзажа

en: Photo of a sunset
ru: Фото заката

en: Post format to show:
ru: Формат записей:

en: Post navigation
ru: Навигация по записям

en: Posts navigation
ru: Навигация по записям

en: Previous
ru: Назад

en: Previous Image
ru: Предыдущее изображение

en: Primary Menu
ru: Основное меню

en: Primary Sidebar
ru: Основная колонка

en: Proudly powered by %s
ru: Сайт работает на %s

en: Quotes
ru: Цитаты

en: Read More
ru: Читать далее

en: Ready to publish your first post? <a href="%s">Get started here</a>.
ru: Готовы опубликовать свою первую запись? <a href="%s">Начните отсюда</a>.

en: Search
ru: Поиск

en: Search Results for: %s
ru: Результаты поиска: %s

en: Secondary menu in left sidebar
ru: Дополнительное меню слева

en: Site Title Color
ru: Цвет названия сайта

en: Skip to content
ru: Перейти к содержимому

en: Slider
ru: Слайдер

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
ru: Извините, по вашему запросу ничего не найдено. Попробуйте другие ключевые слова.

en: Sticky
ru: Прилеплена

en: Streetscape
ru: Уличный пейзаж

en: Summary
ru: Итог

en: Sunset
ru: Закат

en: Tag Archives: %s
ru: Архив метки: %s

en: Tag Name
ru: Название метки

en: The home page features your choice of up to 6 posts prominently displayed in a grid or slider, controlled by a <a href="%1$s">tag</a>; you can change the tag and layout in <a href="%2$s">Appearance &rarr; Customize</a>. If no posts match the tag, <a href="%3$s">sticky posts</a> will be displayed instead.
ru: На главной странице можно отобразить до 6 записей в виде сетки или слайдера, отмеченных <a href="%1$s">меткой</a>. Переименовать метку и выбрать вариант отображения можно на экране <a href="%2$s">«Внешний вид» &rarr; «Настроить»</a>. Если записей с меткой не найдено, будут отображаться <a href="%3$s">прилепленные записи</a>.

en: This gallery contains <a href="%1$s" rel="bookmark">%2$s photo</a>. | This gallery contains <a href="%1$s" rel="bookmark">%2$s photos</a>.
ru[0]: Эта галерея содержит <a href="%1$s" rel="bookmark">%2$s фотографию</a>.
ru[1]: Эта галерея содержит <a href="%1$s" rel="bookmark">%2$s фотографии</a>.
ru[2]: Эта галерея содержит <a href="%1$s" rel="bookmark">%2$s фотографий</a>.

en: This year was devoted entirely to the western hemisphere. I went on a month-long road trip through the U.S.A. and Canada, and also visited Mexico, Brazil, and Colombia.
ru: Этот год был полностью посвящен западному полушарию. Я отправилась в месячное путешествие по США и Канаде, а также посетила Мексику, Бразилию и Колумбию.

en: Title:
ru: Заголовок:

en: Top primary menu
ru: Основное верхнее меню

en: Traveling Nostalgia
ru: Ностальгия по путешествиям

en: Twenty Fourteen Ephemera
ru: Мимолётное (Twenty Fourteen)

en: Twenty Fourteen requires at least WordPress version 3.6. You are running version %s. Please upgrade and try again.
ru: Тема Twenty Fourteen требует WordPress 3.6 или выше. У вас версия %s. Пожалуйста, обновите WordPress и попробуйте ещё раз.

en: Use a <a href="%1$s">tag</a> to feature your posts. If no posts match the tag, <a href="%2$s">sticky posts</a> will be displayed instead.
ru: Используйте <a href="%1$s">метку</a>, чтобы пометить записи как избранные. Если ни одной записи с меткой не найдено, будут отображаться <a href="%2$s">прилепленные записи</a>.

en: Use this widget to list your recent Aside, Quote, Video, Audio, Image, Gallery, and Link posts.
ru: Используйте этот виджет для отображения ваших свежих заметок, цитат, видео- и аудиозаписей, изображений, галерей и ссылок.

en: Videos
ru: Видео

en: White
ru: Белая

en: Write title…
ru: Введите заголовок...

en: Yearly Archives: %s
ru: Архив за год: %s

[ctx: comments title]
en: %1$s thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
ru[0]: %1$s мысль о &ldquo;%2$s&rdquo;
ru[1]: %1$s мысли о &ldquo;%2$s&rdquo;
ru[2]: %1$s мыслей о &ldquo;%2$s&rdquo;

[ctx: comments title]
en: One thought on &ldquo;%s&rdquo;
ru: Одна мысль про &ldquo;%s&rdquo;

en: https://wordpress.org/
ru: https://ru.wordpress.org/

en: https://wordpress.org/themes/twentyfourteen/
ru: https://ru.wordpress.org/themes/twentyfourteen/

en: the WordPress team
ru: Команда WordPress
